F03-04 nybörjare (fyrmanna)

Nybörjartjejer födda 2003-2004 är välkomna att vara med på samma träningar som F2005-2006.

Träningsgruppen är öppen för alla nya barn som vill prova på under hela säsongen!

Huvudträning på tisdagar
Första träning för säsongen: tisdag 13 september 2016

 

Träningstid Flickor 05-06 & 03-04 (2016-2017)
Tisdagar 18.15-19.30 Alléhallen (ojämna veckor)
Tisdagar 18.00-19.30 B-hallen, Habo Sporthall (jämna veckor)

Tisdagsträningen är gruppens huvudträning där de allra flesta är med och tränar varje vecka.

Skolvolley i Habo ÅK 3-7 (Fyrmanna)

– Måndagar 15.30 – 17.00 (PF2003-2006), Habo Sporthall C
– Fredagar 15.30- 17.00 (1998-2007), Habo Sporthall A

Vi uppmuntrar barnen i denna träningsgrupp att även vara med på skolvolleyträningar. Skolvolleyn är öppen för de barn som vill träna mer än ett pass per vecka och för de som inte är med på volleyboll annars.

Skolvolley i Jönköping ÅK 4-6 (Fyrmanna)

– Måndagar 17.00 – 18.00 (PF2004-2006), Dalvikskolan

Cuper 2016-2017

Vi kommer den här säsongen att spela i tävlingsklasserna Fyrmanna Level 4-6. Anmälan görs till respektive cup.

Vi kommer att åka på de flesta cuper som arrangeras i distriktet och några andra större events.

Klicka på den här länken för att komma till lista över cuper och events!

Utöver dessa cuper så kommer vi att arrangera ett antal interncuper och även åka på ett antal mindre cuper och events. Info om detta kommer löpande.

Tränare

Om du är intresserad av att hjälpa till som tränare/ledare/coach så hör av dig till någon av oss andra tränare. Vi är flera tränare som hjälps åt redan, men vi blir gärna fler.

Tränare Flickor 2005-2006 & 2003-2004
Jens Ottosson (huvudtränare), jens@miljostrategen.se, 0708-986606
Anna Mohlin, annamohlin_1@hotmail.com, 0739-836858
Kenny Wigardtsson, kenny.wigardtsson@habokommun.se, 0705-439969
Martin Joelsson, martin@familjenjoelsson.se, 0705-247223
Marcus Tjernqvist, marcus.tjernqvist@nike.com, 0704-707888
Magnus Brukén, magnus.bruken@telia.com, 0705-265636
Claes Larsson, claes.larsson@jordbruksverket.se, 0703-608696
Markus Erlandsson, markus_erlandsson@hotmail.com, 0706-377778