P05-06

Habo Wolleys träningsgrupp för pojkar födda 2005-2006 är ett starkt gäng. Vi välkomnar nya spelare under hela säsongen till träningsgruppen – välkommen att komma och prova på!

Vi kommer under säsongen 2018-2019 göra en extra satsning på den här träningsgruppen och hoppas att fler killar födda 2006-2006 är sugna på att testa på att spela volleyboll med det här gänget. 

Huvudträning på tisdagar 

Träningstid Pojkar 05-06 (2018-2019) – start 18 september 2018
Tisdagar 18.30-20.00 Alléhallen (jämna veckor)
Tisdagar 18.30-20.00 B-hallen, Habo Sporthall (ojämna veckor)

Tisdagsträningen är gruppens huvudträning där de allra flesta är med och tränar varje vecka.

Skolvolley i Habo ÅK 4-7 

– Måndagar 15.30 – 17.00 (PF2005-2008), Alléhallen
– Fredagar 15.30- 17.00 (PF2000-2008), Habo Sporthall A
Kontakt: Jens Persson, 0709-740574

Vi uppmuntrar barnen i denna träningsgrupp att även vara med på skolvolleyträningar. Skolvolleyn är öppen för de barn som vill träna mer än ett pass per vecka och för de som inte är med på volleyboll annars.

Skolvolley i Jönköping ÅK 4-6 

– Måndagar 17.00 – 18.00 (PF2006-2008), Dalvikskolan
Kontakt: Jens Ottosson, 0708-986606

Cuper 2018-2019

Vi kommer den här säsongen att spela i tävlingsklasserna Fyrmanna Level 4-7 och U16 (sexmanna). Anmälan görs till respektive cup.

Vi kommer att åka på de flesta cuper som arrangeras i distriktet och några andra större events. De större cuperna som vi satsar på under säsongen 2018-2019 är:

  • Trekungaslaget i Kungälv, 26-28 oktober 2018
  • Fyrmannafestivalen i Habo, 5-6 januari 2019
  • U16-Mästerskapet, 6-7 april 2019
  • Mikasa Challenge i Örebro, 3-5 maj 2019

Klicka på den här länken för att komma till lista över cuper och events!

Utöver dessa cuper så kommer vi att arrangera ett antal interncuper och även åka på ett antal mindre cuper och events. Info om detta kommer löpande.

Tränare

Om du är intresserad av att hjälpa till som tränare/ledare/coach så hör av dig till någon av oss andra tränare. Vi är flera tränare som hjälps åt redan, men vi blir gärna fler.

Tränare Pojkar 2005-2006  

Mathias Morency, mathiasmorency@gmail.com, 0708-741920
Jens Persson, jens.pm.persson@gmail.com, 0709-740574
Robert Blomqvist, robertblomqvist9@gmail.com, 0709-795011
Daniel Sandberg, daniel.sandberg@habo.net, 0706-380204
Stefan Liljegren, stefanliljegren@hotmail.com, 0725-364444
Catarina Strandroth, cstrandroth@gmail.com, 0706-876636
Manne Andersson, anderssonmanne@gmail.com, 0706-604464
Mikael Hugosson, mikael.hugosson@lindab.se, 0703-742271
Pekka Strandroth, pekka.strandroth@gmail.com, 0706-556275
Per Åkerstedt, per_akerstedt@hotmail.com, 0733-374324