P05-06

Habo Wolleys träningsgrupp för pojkar födda 2005-2006 är ett gott gäng. Vi välkomnar nya spelare under hela säsongen till träningsgruppen – välkommen att komma och prova på!

Från och med hösten 2016 är gruppen delad i en pojk- & en flickgrupp på huvudträningen på tisdagar. Detta eftersom gruppen var för stor för att få plats på en gemensam halltid. Killarna och tjejerna spelar ihop en hel del ändå.. 

Huvudträning på tisdagar 

Träningstid Pojkar 05-06 (2017-2018)
Tisdagar 18.15-19.30 Alléhallen (jämna veckor)
Tisdagar 18.30-20.00 B-hallen, Habo Sporthall (ojämna veckor)

Tisdagsträningen är gruppens huvudträning där de allra flesta är med och tränar varje vecka.

 

Skolvolley i Habo ÅK 3-7 

– Måndagar 15.30 – 17.00 (PF2005-2007), Habo Sporthall C
– Fredagar 15.30- 17.00 (PF2000-2008), Habo Sporthall A
Kontakt: Jens Persson, 0709-740574

Vi uppmuntrar barnen i denna träningsgrupp att även vara med på skolvolleyträningar. Skolvolleyn är öppen för de barn som vill träna mer än ett pass per vecka och för de som inte är med på volleyboll annars.

Skolvolley i Jönköping ÅK 4-6 

– Måndagar 17.00 – 18.00 (PF2005-2007), Dalvikskolan
Kontakt: Jens Ottosson, 0708-986606

Cuper 2017-2018

Vi kommer den här säsongen att spela i tävlingsklasserna Fyrmanna Level 4-7. Anmälan görs till respektive cup.

Vi kommer att åka på de flesta cuper som arrangeras i distriktet och några andra större events. De större cuperna som vi satsar på under säsongen 2017-2018 är:

  • Trekungaslaget i Kungälv, 28-29 oktober
  • Junior Masters i Göteborg (beachvolley), 11-12 november
  • Jubileumscup i Habo, 16 december
  • Fyrmannafestivalen i Habo, 6-7 januari
  • Mikasa Challenge i Örebro, 4-6 maj

Klicka på den här länken för att komma till lista över cuper och events!

Utöver dessa cuper så kommer vi att arrangera ett antal interncuper och även åka på ett antal mindre cuper och events. Info om detta kommer löpande.

Tränare

Om du är intresserad av att hjälpa till som tränare/ledare/coach så hör av dig till någon av oss andra tränare. Vi är flera tränare som hjälps åt redan, men vi blir gärna fler.

Tränare Pojkar 2005-2006  
Robert Blomqvist (huvudtränare), robertblomqvist9@gmail.com, 0709-795011
Daniel Sandberg, daniel.sandberg@habo.net, 0706-380204
Stefan Liljegren, stefanliljegren@hotmail.com, 0725-364444
Catarina Strandroth, cstrandroth@gmail.com, 0706-876636
Manne Andersson, anderssonmanne@gmail.com, 0706-604464
Mikael Hugosson, mikael.hugosson@lindab.se, 0703-742271
Pekka Strandroth, pekka.strandroth@gmail.com, 0706-556275
Per Åkerstedt, per_akerstedt@hotmail.com, 0733-374324