10:e plats på U20-SM för killarna

Habo Wolleys lag i årets Junior-SM (U20) slutade på en 10:e plats vid SM-slutspelet i helgen i Södertälje. Det var trots tufft sportsligt motstånd en bra helg och framförallt fick killarna i laget lära känna varandra ännu bättre än tidigare.

Habo hade tidigare i vår på hemmaplan överraskande vunnit sin kvalgrupp till helgens slutspel i Junior-SM. Vi visste dock på förhand att det skulle bli tufft på SM-slutspelet då flertalet av våra killar har flera år kvar i åldersklassen.

Laget coachades förnämligt av trion Samer Samir, Humojen Nuuri och Ala Sultan som helt säsongen har ansvarat för klubbens integrationsprojekt. Vårt lag på U20-SM bestod till hälften av grabbarna från det P18-lag som kom trea på U18-SM i Jönköping och tillhälften från vår integrationssatsning med flyktingar.

Fem matcher spelades under helgen och två av dem slutade med Haboseger:

Habo – Lidingö, 2-1
Habo – Sollentuna, 1-2
Habo – Uppsala, 1-2 (åttondelsfinal)
Säter – Habo, 0-2
Gotland – Habo, 2-0

Nu är inomhussäsongen över och vi ger oss ut i sanden för att spela beachvolley!