16 av klubbens ungdomslag igång i helgen

I helgen avgörs U16-Mästerskapen i Falköping och Habo Wolley deltar med hela fem lag. På hemmaplan i Habo Sporthall arrangerar vi samtidigt på söndagen Vårcupen (Level 4 & 5) där vi har hela elva Habolag. 

Det kommer att bli en riktigt fullspäckad helg för klubbens ungdomsspelare och ledare och de som vill kolla in ungdomsvolleyboll har alla möjligheter, i Falköping och/eller i Habo.

Klubbens ungdomsverksamhet fortsätter att växa och helgens aktiviteter visar på att vi också har många duktiga ledare i föreningen. 

U16-Mästerskapen 13-14 april 2019

På U16-Mästerskapen deltar vi med två pojklag i svart klass där vi är regerande mästare efter att våra 03:or och 04:or möttes i finalen förra våren. Vi har även med ett tredje pojklag i den blågröna klassen. I år deltar vi med två flicklag, i röd respektive blå klass. De flesta av klubbens pojkar & flickor födda 2004-2006 är med på U16-mästerskapen.

Spelschema och resultat från U16-mästerskapen hittar du här

Vårcupen 14 april 2019

På Vårcupen på hemmaplan deltar vi med fyra lag i Level 4 och sju lag i Level 5. Totalt deltar sex lag i Level 4 och 18 lag i Level 5. För våra Fyrmannalag som mestadels består av spelare födda 2007-2010 så är detta ett genrep inför Mikasa Challenge som spelas första helgen i maj.

Välkomna till Habo Sporthall på söndag mellan kl. 10.00-16.00 för att följa spelet på Vårcupen!