Dags för Beachvolley-SM

Äntligen är det dags för beachvolley-SM 2018 på Tylösand i Halmstad. Tävlingarna startar på söndag och blir det största någonsin med cirka 600 deltagande lag. Habo Wolley deltar också med rekordmånga då minst 63 av de startande lagen innehåller Habospelare!

Vi tror och hoppas på en riktigt rolig vecka med en del framgångar för våra lag. I några av klasserna har vi spelare som är förhandstippade att tillhöra medaljörerna. 

Länk till alla klasser, spelschema & resultat 

Vi önskar alla lycka till kommande vecka och hoppas givetvis även på hyfsat väder på stranden!

Lag med Habospelare

Junior-SM 28-29 juli
Moa Morency/Sofia Florqvist
Filip Bratic/Algot Danielsson
Einar Andersson/Max Petersson (EVS)
William Snäll/William Wymark
 
U18-SM 28-29 juli
Line Andersson/Maya Persson
Theodor Grahn/Hugo Morency
Johan Ottosson/Isak Joelsson
Axel Almfors/Marcus Gemhed 
 
Veteran-SM +50 29-30 juli
Per Åkerstedt/Jan Magnusson (GBC)
 
U19-SM 30-31 juli
Line Andersson/Smilla Karlsson (Ystad)
Einar Anderson/Filip Bratic
William Wymark/Joel Svanberg
 
U16-SM 30-31 juli
Anna Ottoson/Emelina Nilenfjord
Johan Ottosson/Isak Joelsson
Lukas Morency/Elias Sjölund (Stöcke)
Alexander Ståhle/Carl Clifford (08 Beach)
Carl Larsson/Gustav Hellström
Albin Eiderhed/Isaac Lingerfors
Elmer Andersson/Alfred Westerlund (Stöcke)
 
Veteran-SM +40 31 juli-1 augusti
Per Åkerstedt/Ulf Åkerstedt (08 Beach)
 
U17-SM 1-2 augusti
Line Andersson/Filippa Malengård
Maya Persson/Smilla Karlsson (Ystad)
Maja Törnström/Wilma Uppenberg (KFUM Jönköping)
Johan Ottosson/Isak Joelsson
Alexander Ståhle/Linus Isaksson (Slow Down Beach)
Marcus Gemhed/Axel Almfors
Gustav Hellström /Carl Larsson
Olle Johansson/Isak Junvik
 
U15-SM 1-2 augusti
Matilda Tjernqvist/Alicia Wigardtsson
Julia Larsson/Nellie Ytterström
Anna Ottosson/Ida Lindgren
Emelina Nilenfjord/Alma Joelsson
Elsa Erlandsson/Tyra Danielsson
Saga Almfors/Moa Liljegren
Lukas Morency/Hannes Simonsson (KFUM Jönköping)
Ted Zethson/Axel Åkerstedt
Albin Eiderhed/Felix Hallernäs
Joar Kvarnstrand/Elmer Andersson
Vilhelm Blomqvist/Philip Snäll
Mario Bohman/Jonathan Liljegren
 
U23-SM 2-3 augusti
Moa Morency/Sofia Florqvist
+ troligen fler som anmäler under veckan
 
Veteran-SM +45 2-3 augusti 
Jens Ottosson/Emil Norberg
 
Junior-SM Mixed 4 augusti
Einar Andersson/Ida Larsson (Lindesberg)
Filip Bratic/Sofia Florqvist
Algot Danielsson/Moa Morency
 
U18-SM Mixed 4 augusti
Marcus Gemhed/Filippa Malengård
Alexander Ståhle/Ellen Karlsson (Solna)
 
Miniormästerskapen 3-4 augusti
Alicia Wigardtsson/Matilda Tjernqvist
Alma Joelsson/Anna Ottosson
Frida Ottosson/Nellie Simonsson (KFUM Jönköping)
Lage Zethson/Sven Åkerstedt
Ted Zethson/Adam Lindell
Eskil Joelsson/Karl Lindell
Albin Eiderhed/Elmer Andersson
Joel Wigardtsson/Felix Hallernäs
Elsa Erlandsson/Tyra Danielsson
Axel Kvarnstrand/Boston Svensson
Ester Erlandsson/Linnea Kvarnstrand
Linnea Kvarnstrand/Daisy Svensson
Ben Zethson/Olle Åkerstedt
Wilma Reuthammar/Linnea Nyander
Lovis Blomqvist/My Blomqvist
Noel Samuelsson/Axel Åkerstedt
 
Senior-SM 1-3 augusti
Deltagare publiceras senare – 48 lag kvalificerar sig till både herr & damklasserna.