Folkfest med 49 lag på Kidsvolleyfestivalen!

Vårens stora kidsvolleycup i Habo Sporthall under söndagen blev precis den folkfest som vi hade hoppats på. 49 deltagande lag varav hela 25 lag representerade Habo Wolley innebär nytt rekord för Kidsvolleyfestivalen!

Lag från åtta olika klubbar deltog på cupen: Ljungby VK (3 lag), IK Ymer (1 lag), Motala Frisksportklubb (2 lag), Ekängens IF (2 lag), KFUM Jönköping (7 lag), Floby VK (5 lag), Team Valla (4 lag) och Habo Wolley (25 lag).

Under dagen spelades 165 matcher och de flesta av dem var riktigt jämna och spännande. Matcherna spelades på tid med 10 minuter per match och sedan två minuters paus innan nästa match tog vid.

IMG_0073Friskis & Svettis hjälpte till med en uppskattad gemensam uppvärmning innan cupen startade upp. Ett stort tack till Er för att ni kunde ställa upp på kort varsel!

Kidsvolleyfestivalen avslutades som sig bör med en stor prisutdelning där alla lag fick medaljer. Lagen fick gå fram på röda mattan ackompanjerade av sin egenvalda låt och fick sedan sina kidsvolleymedaljer på prispallen.

Habo Wolleys Unga ledare hjälpte under dagen till genom att coacha lag och vara prisutdelare. En fantastiskt bra insats av dessa under dagen och vilka härliga förebilder de är för de yngre spelarna!

Klubbens ledare och föräldrar till våra unga spelare har under dagen ställt upp på ett fantastiskt bra sätt och detta är givetvis en förutsättning för att kunna genomföra bra arrangemang. ett stort tack till alla som väljer att hjälpa till!

Några sköna bilder från Kidsvolleyfestivalen signerade Bosse Svensson:
DSC_9480DSC_9454DSC_9464

Många bilder från cupen kommer att läggas upp på klubbens Facebooksida – håll utkik på www.facebook.com/habowolley

Vi ses snart igen!

skrivet av Jens Ottosson