Försäsongsspel mot elitseriekonkurrenter

Habos elitherrar träningsspelade under helgen i Södertälje mot fem av sina elitseriekonkurrenter. Matcherna spelades i bäst av tre set.

För Habo blev det segrar mot Södertelge, Vingåker och Tierp, medan matcherna mot Sollentuna och RIG Falköping slutade med förlust. Tränare Robert Blomqvist summerar helgen på följande sätt;

”Ett helt ok resultat, men vi borde nog vunnit ytterligare en av de matcher vi spelade. Vårt spel gick upp och ner under helgen, vilket inte är helt oväntat med tanke på att vi har ett ungt lag med flera nya spelare. Vår servemottagning fungerade bättre än jag vågat hoppas på men vi har en hel del kvar att jobba med vad det gäller vårt lagspel i block och försvar. Bland våra spelare vill jag framförallt lyfta fram Jens Persson för hans anfallsspel. Jag tycker också att Chris Kalfic, Elias Carlsson och Jakob Finnander förtjänar ett extra omnämnande.”