Haboveteraner spelar SM

I helgen går årets Grand Prix i Uppsala. Habo Wolley finns med i Ungdoms-GP och hoppas på framgångar där. Dessutom ställer ett starkt Habolag upp i +35-klassen i veteran-SM som spelas parallellt med Senior-GP och Ungdoms-GP.

Habo Wolley ställer ett namnkunnigt lag på banan med flera av klubbens mest framstående spelare genom alla tider i laget. Bland annat är klubbens fyra främsta poängplockare i Elitserien genom alla tider med i laget!

Det ska bli givetvis bli spännande att se hur klubbens veteraner kan mäta sig med övriga lag i Sverige.

Spelschemat kan du hitta här: https://www.profixio.com/matches/volleybollens-veteran-sm-2019

Habotruppen består av följande spelare:

Robert Blomqvist
Niclas Nordström
Lenny Strandorff
Jens Ottosson
Per Åkerstedt
Igor Ledic
Tuomo Vartiainen
Adnan Herco
Stefan Freij
Martin Joelsson