Kidsvolley slår nya rekord i Habo – igen!

För andra året arrangeras Kidsvolleyfestivalen för 6-10-åringar i Habo Sporthall nu på lördag 5 april. Arrangerande Habo Wolley deltar med hela 20 egna lag i cupen – ett bra bevis på den starka utvecklingen av föreningens barn- & ungdomsverksamhet!


 

Kidsvolleyn fortsätter att växa I hela närområdet och även KFUM Jönköping har en imponerande verksamhet igång med 100 aktiva volleybollspelare I klubben.

 

Nu på lördag kommer 150 matcher att spelas på 12 planer under 3 intensiva timmar mellan kl. 11.00-14.00. Kidsvolley är sporten där alla är vinnare. Matcherna spelas på tid och det är ett rasande högt tempo. Efter avslutat spel får alla deltagare komma upp på prispallen och få en guldmedalj om halsen.

 

Fokus är på rörelseglädje, delaktighet och bollkontroll och ingen som är med kan låta bli att dra på smilbanden när man ser alla glada barn. Kidsvolley är helt enkelt världens bästa lagidrott för barn!

 

Deltagande föreningar och lagTeam Valla (Linköping)– 2 lag

KFUM Jönköping – 5 lag

Ljungby VBK – 3 lag

VK Westan – 5 lag

Floby VK – 7 lag

Göteborgs BC – 4 lag

IK Ymer (Borås) – 1 lag

Habo Wolley – 20 lag

Bilder från cupen kommer att läggas upp på klubbens Facebooksida: www.facebook.com/habowolley

skrivet av Jens Ottosson, Habo Wolley

Kontakt: Jens Ottosson, 0708-986606, jens@miljostrategen.se