Lyckat VSS med 22 lag i Habo

VSS motsvarar division 3 i volleyboll och spelas i turneringsform under säsongen med flera deltävlingar där lagen samlar poäng från varje omgång. Det är ett riktigt bra tillfälle att spela volleyboll för klubbens äldre ungdomsspelare.

Omgång nummer 2 spelades under söndagen i Habo Sporthall med 22 deltagande lag, tretton lag i herrklassen och nio lag i damklassen. Alla deltagande lag spelade mellan fyra och sex matcher under dagen, så det var många glada och slitna volleybollspelare som begav sig hemåt på söndag kväll. 

Tabell VSS: http://www.volleyboll.se/distrikt2/vastsvenskavolleybollforbundet/Tavling/tavlingar20182019/resultatvss1819/

Habo Wolley deltog med hela sex lag och här gavs chans för flera av klubbens ungdomsspelare att spela sexmannavolleyboll för första gången. Våra lag gjorde genomgående bra insatser och allra bäst gick det för Habo BE som vann herrklassen.

Resultattabell VSS 2