Nio Habospelare antagna till RIG eller NIU

Habo Wolleys barn- & ungdomsverksamhet är en av landets främsta. Nu till sommaren går klubbens 04:or ut grundskolan och ska börja på gymnasiet.

För de som vill få möjlighet att träna volleyboll på skoltid finns då möjligheten att söka till ett volleybollgymnasium. För att komma in på dessa krävs att man är med på uttagningsträningar och bedöms ha möjlighet att nå nationell elitnivå i sin idrott.

På bilden syns Isak Joelsson som redan har gjort debut i klubbens elitlag, fotograf: Torbjörn Gemhed

Hela nio Habospelare har inför hösten 2020 blivit antagna på volleybollgymnasium i Jönköping respektive Falköping. För de unga spelare som vill satsa på sin idrott är det en fantastisk möjlighet att få gå en idrottsinriktning under gymnasietiden.

Samtliga nio från Habo Wolley den här gången är killar och årskullen med 04:or ska bli intressant att följa framöver. 

RIG Falköping, Ållebergsgymnasiet

  • Olle Johansson
  • Alexander Ståhle

NIU Volleyboll, Sandagymnasiet

  • Johan Ottosson
  • Isak Joelsson
  • Carl Larsson
  • Axel Almfors
  • Filip Björkbäck
  • Isaac Lingerfors
  • Gustav Hellström

Flera av de nu antagna spelarna var med och vann UGP i helgen i Uppsala där 04:orna har ytterligare två år kvar.

 

 

 

Ett antal av de nu antagna 04-orna vann i helgen U18-klassen vid Gränsfejden i Ängelholm

De som har valt att gå på RIG i Falköping kommer att flytta dit och spela med ett sitt gymnasielag i seniorserier. De får dock representera Habo Wolley i ungdomssammanhang. Sedan tidigare går sju Habospelare på RIG i Falköping: Filip Bratic, Einar Andersson, Hugo Morency, Theodor Grahn, Maya Persson, Filippa Malengård och Line Andersson.

De som har valt att gå på NIU i Jönköping tränar och spelar även under gymnasietiden med Habo Wolley både i senior- & ungdomssammanhang. Instruktör på NIU Volleyboll är Jens Persson.

Vi gratulerar alla till antagningen och önskar lycka till!