”Nya” loggan fyller 15 år

Lite föreningshistoria så här i mellandagarna… visste du det här om Habo Wolleys logotyp? 

Habo Wolley grundades 1987 och strax därefter togs det även fram en klubblogotyp. I samband med klubbens 20-årsjubileum bestämdes att denna ursprungliga logotyp skulle bytas ut mot en mer användbar och ”modern” version. Denna ”nya” logotyp har nu 15 år på nacken.

Habo Wolleys klubbmärke symboliserar följande:

– Bollen är givetvis en viktig symbol för kärnverksamheten.
– Bollens rörelse symboliserar ”Uppstickare” och ”Utmanare”.
– Bollens tre fartstreck kan symbolisera klubbens tre delar ”Elit, Ungdom och Beach” men också ”Blod, svett och tårar”.
– Bottenplattan är formad som en volleybollplan och även volleybollnätet finns där.
– Logotypen är skevad för att visa att Habo Wolley alltid strävar framåt.
– Den klarröda färgen visar att Habo Wolley står för passion och omtanke, men även styrka, kraft och mod.

Nuvarande klubbmärke/logotyp ersatte 2007 den ursprungliga från 1987, men behöll några kännetecken från denna i form av bollen och nätet. Klubbfärgerna rött och vitt behölls och blev mer tongivande på bekostnad av svart som tidigare varit mer framträdande på matchställ och klubbprofil. När man ser loggorna bredvid varandra så kan man se att de hänger ihop.

Gott nytt volleyboll-år! 🏐