Tränarutbildningar i höst – dags att anmäla sig!

Habo Wolley kommer i samverkan med Svenska Volleybollförbundet att erbjuda ett flertal utbildningar under hösten för barn- och ungdomstränare. Tre tränarkurser går nu att anmäla sig till. Utbildningarna är även öppna för deltagare från andra föreningar.

Kidsvolley tränarutbildning – lördag 30 augusti

Välkommen till Habo för att vara med på en tränarutbildning i Kidsvolley. Utbildningen är öppen både för klubbens egna tränare och föräldrar och de från andra klubbar som vill ha en utbildning i Kidsvolley.

Utbildare: Mathias Morency

Habo Sporthall A,  kl. 10.00-14.00

Anmälan via: http://iof3.idrottonline.se/SvenskaVolleybollforbundet/beachvolley/Utbildning1/Utbildningskalender/?eventid=477174&sisuorgid=28716

Steg 1 tränarutbildning (U11-U15) – lördag 6 september

Välkommen att vara med på fortbildning för tränare med fokus på träning för U11-U15-grupper. Klubbens egna ledare och från andra klubbar är välkomna att vara med!

Habo Sporthall A, kl. 09.00-17.00

Anmälan görs via: http://iof3.idrottonline.se/SvenskaVolleybollforbundet/beachvolley/Utbildning1/Utbildningskalender/?eventid=477025&sisuorgid=28716

 

Steg 2 tränarutbildning Volleyboll – lördag 18 oktober och söndag 19 oktober

Kursen som går under benämningen regional ungdomstränarkurs riktar sig till dig som tränar unga spelare, ska bli tränare eller är nyfiken på att ta det roliga uppdraget som ungdomstränare. Fungerar även mycket bra för tränare av seniorlag. Klubbens egna ledare och från andra klubbar är välkomna att vara med!

Habo Sporthall C och A, kl. 09.00-17.00 varje dag

Anmälan görs via: http://iof3.idrottonline.se/SvenskaVolleybollforbundet/Forforeningen/Utbildningskalender/?eventid=477146&sisuorgid=28716