Söndagen 15 januari begav sig damlaget till Göteborg för sammandrabbning med de andra lagen i Västsvenska serien. 13 damlag var anmälda och spelschemat var tajt. Alla matcher spelades bäst av 2 set med start på 5-5.
Målet för dagen var att alla skulle spela då flera nya spelare var med. Emma Nobin fick ta rollen som passare när Disa inte var med, och hon skötte sin uppgift med bravur, mycket tack vare de stabila mottag som bjöds på under dagen. Många poäng togs även på serve. Framåt var det lite skakigare, nu blir hårdträning på att döda boll!
Emellanåt saknades energi på planen, vilket delvis beror på att laget inte riktigt hunnit spela ihop sig. Men spelglädjen fanns med hela vägen. Extra plus till Emma Nobin på pass, Emma Nymansom tillförde mycket energi och Emelie Bertling som spelade stabilare än vad som någonsin skådats tidigare! Glada, trötta och nöjda med vår fjärdeplats for vi tillbaka hemåt med följande siffror i bagaget.
Poolspel
Habo-Warberg: 0-2 (15-25, 18-25)
Habo- Sjövalla 1: 1-1 (18-25, 25-21)
Utifrån bollräkning blev placering i gruppen 2 och fortsatt placeringsspel om plats 4-6 följde.
Habo- Ymer 1: 2-0 (25-19, 25-19)
Habo- Vara VK: 1-1 (25-18, 23-25)
Saknades gjordes Disa, Marielle och Sara, annars var hela laget med! Emelie Bertling, Terese Edoff, Linn Edvardsson, Sofia Ewermyr, Elvira Haag, Fanny Hugosson, Amanda Johansson, Emma Nobin, Emma Nyman och Anna Östlund.
/ Tränar-Tess