Prenumerera
Elitseriestarten skjuts upp till slutet av oktober!
5 sep, 14:10 0 kommentarer

Under torsdagen kom det ett besked från Svenska Volleybollförbundet att seriestarten för herrarnas Elitserie skjuts upp med cirka en månad. Orsaken till detta är att FIVB avslagit en dispensansökan om att starta serierna trots pågående VM i volleyboll där reglerna säger att det ska finnas ett mellanrum mellan detta och seriestart i de högsta ligorna.
Herrarnas Volleyboll-VM avgörs på Filippinerna 12-28 september, vilket ger seriestarter tidigast den 20 oktober. Tidigare gånger har Svenska Volleybollförbundet fått dispens och kunnat starta Elitseriens grundserie tidigare än vad FIVB:s reglemente tillåtit. Trots goda förhoppningar, idogt arbete och överklaganden har det den här gången blivit avslag.
För Svenska Volleybollförbundet och serieföreningen Svensk Elitvolleyboll (SEV) med dess klubbar innebär det att spelschemat behöver omarbetas, då seriestarten tidigare var satt till 27-28 september. Det klassiska ”GP-strecket” - som markerar att halva grundserien spelats och som slår fast vilka lag som kvalificerat sig för 2026 års Grand Prix – ska vara draget innan jul.
Klart är att seriepremiären för Habo Wolleys del blir tisdag 21 oktober kl. 19.00 i Habo Arena när Hylte/Halmstad kommer på besök!
Mer information om den nya elitseriesäsongen och premiäromgångarna följer i närtid!
Kommentarer