Nyheter från föreningen
Ungdomsträningarna drar igång!
Igår, 14:12
Cuper och events i Habo säsongen 2025-2026
8 sep
Välkomna på Klubbdag i Habo Sporthall söndag 7 september
5 sep
Sideoutcamp 2025
3 sep
Guld på Klubblagsmästerskapet för ungdomar
2 sep
22 lag på årets Företagscup i beachvolley!
28 aug
Volleybollsäsongen närmar sig!
21 aug
Vilken folkfest i Habo Arena & Sverige är klara för EM!
10 aug
EM-kval Sverige - Spanien lördag 9 augusti i Habo Arena
7 aug
Volleybompa

VolleyBompa riktar sig till de mindre barnen och deras föräldrar. VolleyBompa går in på sin 13:e säsong 2025-2026 & är en mycket uppskattad aktivitet!
VolleyBompa riktar sig främst till barn födda 2020-2022, men även barn födda 2023 är välkomna. Lekar med mycket bollinslag där föräldrarna deltar aktivt – vi har underbart roligt ihop med våra barn!
Vi kör 10 tillfällen under hösten och 10 tillfällen under våren. Vill du vara med så klicka på knappen ovan för anmälan!
VolleyBompa är för de yngsta som vill vara med i en aktivitet med mycket rörelse och boll-lekar. Övningarna bygger på att kasta boll, studsa boll, koordinationsövningar och lekar av olika slag. Killar och tjejer tränar tillsammans.
I VolleyBompa deltar föräldrarna aktivt i verksamheten. Alla kan vara med och ha roligt med sina barn och alla föräldrar hjälps år för att göra Volleybompa till en kul aktivitet.
Välkommen att prova på denna unika och härliga form av idrott/lek med dina barn!
Träningstid 2025-2026 (start lördag 27 september)
- Lördag 10.00-11.00 Habo Sporthall B (Omklädning: F)
Alla nya barn som är intresserade att testa är välkomna och du kan börja när du vill. På Volleybompa vill vi gärna att även föräldrar är med och är ombytta!
Föräldrarna hjälps åt att vara ledare för Volleybompa. En grupp föräldrar delar på huvudansvaret, men alla är med under träningen.
Gilla Volleybompa på Facebook: https://www.facebook.com/volleybompasverige
Läs mer om VolleyBompa på: www.volleybompa.se

VolleyBompa startar lördag 27 september 2025
6 sep, 20:50 0 kommentarer
Vi vet att många längtar efter att sätta igång med VolleyBompa och snart är vi där. Vi sätter igång med höstens VolleyBompa lördag 27 september.
Träningstid 2025-2026
- Lördag 10.00-11.00 Habo Sporthall B (Omklädning: F)
Vi kör 10 tillfällen under hösten och 10 tillfällen under våren. Vill du vara med så klicka på knappen ovan för anmälan!
VolleyBompa är för de yngsta som vill vara med i en aktivitet med mycket rörelse och boll-lekar. Övningarna bygger på att kasta boll, studsa boll, koordinationsövningar och lekar av olika slag. Killar och tjejer tränar tillsammans.
I VolleyBompa deltar föräldrarna aktivt i verksamheten. Alla kan vara med och ha roligt med sina barn och alla föräldrar hjälps år för att göra Volleybompa till en kul aktivitet. Föräldrarna hjälps åt att vara ledare för Volleybompa. En grupp föräldrar delar på huvudansvaret, men alla är med under träningen.
Det är några föräldrar som är klara som ledare för säsongen, men vi skulle gärna vara ytterligare någon. Vill du vara med så hör gärna av dig via info@habowolley.se
VolleyBompa och Kidsvolley säsongen 2025-2026
7 aug, 10:32 0 kommentarer
Här kommer lite information om Volleybompa och Kidsvolley inför säsongen 2025-2026. Vi hoppas att många barn och föräldrar vill vara med igen när vi drar igång.
VolleyBompa kommer att vara för pojkar & flickor 2020-2022 och vi startar en helt ny Kidsvolleygrupp för pojkar & flickor 2019-2020.
Kidsvolley är världens bästa lagidrott för barn - ta chansen att vara med direkt från uppstart!
Träningstider
Planerad uppstart för bägge grupperna är i slutet av september.
- Volleybompa lördagar 10.00-11.00 i B-hallen, Habo Sporthall
- Kidsvolley fredagar 17.30-18.30 i B-hallen, Habo Sporthall
Ledare i Volleybompa och Kidsvolley
Vi räknar med att det finns ett antal föräldrar som gärna vill vara med som ledare i grupperna. Det behövs några engagerade föräldrar för att verksamheten ska fungera bra. Inga förkunskaper behövs.
Om du är intresserad av att hjälpa till säsongen som kommer på Volleybompa eller Kidsvolley så prata gärna med någon av de som varit ledare i Volleybompa förra säsongen eller skicka ett mejl till info@habowolley.se.
Vi ser gärna att föräldrar är med i hallen ombytta tillsammans med barnen även i den nya Kidsvolleygruppen och det är roligt att hjälpa till som ledare (precis som på Volleybompa).
Föräldrainfo om nya Kidsvolleygruppen – söndag 7 september
Vi kommer framöver att bjuda in till ett informationsmöte om den nya Kidsvolleygruppen i Habo Sporthall när vi har klubbdag söndag 7 september. Save-the-date!
Då ges även möjlighet att lära sig hur Kidsvolley fungerar då vi även har en tränarutbildning. Vill du vara med på utbildningen så hör av dig till oss på info@habowolley.se.
Grupptillhörighet VolleyBompa/Kidsvolley
Den nya kidsvolleygruppen är öppen för barn födda 2019-2020, men till en början brukar det mest vara de äldre som vill vara med på Kidsvolley. De som är födda 2020 kan välja om de vill börja med Kidsvolley eller fortsätta med Volleybompa ett tag till.
Vi kommer inom kort att flytta över alla barn födda 2019 till den nya kidsvolleygruppen i medlemsregistret. Om det är någon som har barn födda 2020 som vill vara där från start så ber vi er att skicka ett mejl till info@habowolley.se så ordnar vi det. Det går givetvis att fortsätta vara med på Volleybompa samtidigt om man vill.
Inte aktiva längre - avregistrera er...
Om ni inte längre vill vara medlemmar i Habo Wolley kommande säsong så mejla oss på info@habowolley.se så tar vi bort er ur registret.
MVH
Habo Wolleys styrelse
Nu startar VolleyBompa igen!
23 sep 2024 0 kommentarer
Dags för Volleybompa!
Vi startar nu på lördag 28e september kl. 10:00-11:00 i Habo Sporthall B och kör på varje lördag in till mitten av december.
Ledare till Volleybompa 2024-2025
22 aug 2024 0 kommentarer
Snart är augusti slut vilket innebär att en ny säsong Volleybompa närmar sig med stormsteg. Planen är att dra igång lördag 28e september 10:00-11:00 i Habo Sporthall B och sedan köra på in till mitten av december.
Förra året var vi ett riktigt härligt volleybompagäng, de som är födda 2018 kommer nu gå vidare till Kidsvolley vilket innebär att flera av de ledare som varit med försvinner till den gruppen.
Därför behöver vi inför kommande säsong fylla på med nya härliga ledare som kan hjälpa till att leda barnen och deras föräldrar genom volleybompatimmen.
Volleybompa har i alla år drivits av föräldrar till de barn som är med i gruppen, nycken för att det ska fungera är att man är åtminstone 3-4 föräldrar som alla kan leda timmen framåt så att det alltid är någon där även vid sjukdom, resor och annat som kommer emellan.
Att vara ledare i Volleybompa är enkelt, dels för att passet alltid ser i princip likadant ut men också för att alla föräldrar fungerar som ledare för sitt barn och de har ju alla varit med förut (förutom de som kommer nya, men de förstår snabbt). Man behöver inte några som helst volleybollkunskaper, däremot får man gärna vara lite teaterapa och tycka om att bjuda på sig själv.
Som ledare i Habo Wolley får man också ett årskort till elitseriematcherna, och barn går ju alltid in gratis.
Är man intresserad av att hjälpa till som ledare kan man höra av sig till någon av följande:
Jens Ottosson jens@miljostrategen.se 0708986606
Arvid Haag arvidhaag@gmail.com 0701495567
För er som glömt hur Volleybompa går till över sommaren bifogas ett litet "körschema" hur en volleybompatimme ser ut, den kan vara bra att använda som stöd men man är också fri att ändra passet efter egna idéer och tankar.
Passa också på att bjuda med vänner när vi kör igång en ny säsong så vi blir ännu fler.
Volleybompa riktar sig främst till barn födda 2019-2021 men även barn födda 2022 är välkomna samt givetvis äldre syskon.
På lördag spelar vi in film!
26 feb 2024 0 kommentarer
För ett antal år sedan tog vi fram en Trailer för Volleybompa tillsammans med Södra Vätterbygdens Folkhögskola.
De har nu en student som vill göra en ny sådan, som kommer på besök till oss på lördag 2a mars. Tanken är att han ska filma lite moment i volleybompan, samt prata lite med både
Om det är någon som inte vill vara med (alls i bakgrunden) på denna film, vänligen meddela per mail till arvidhaag@gmail.com.
Om det å andra sidan är något barn som gärna vill vara med och bli intervjuad, får man gärna komma lite tidigare till Volleybompan på lördag.
Även någon förälder som vill vara med är mycket välkommet!
Tanken är att filmen ska användas inte bara i Habo utan även i resten av volleybollsverige för att visa på det positiva med att ha Volleybompaverksamhet.
Jag och Ludwig som filmskaparen heter kommer finnas på plats i hallen från ca 09:30
För den som vill se den gamla trailern finns den här: https://www.dropbox.com/s/gwy844mvwb2cifr/VolleyBompa-HD.mp4?e=1&dl=0
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Lör 27/9
10:00-11:00 |
Volleybompa
Habo Sporthall B |
Lör 4/10
10:00-11:00 |
Volleybompa
Habo Sporthall B |
Lör 11/10
10:00-11:00 |
Volleybompa
Habo Sporthall B |
Lör 18/10
10:00-11:00 |
Volleybompa
Habo Sporthall B |
Lör 25/10
10:00-11:00 |
Volleybompa
Habo Sporthall B |
Lör 1/11
10:00-11:00 |
Volleybompa
Habo Sporthall B |
Lör 8/11
10:00-11:00 |
Volleybompa
Habo Sporthall B |
Lör 15/11
10:00-11:00 |
Volleybompa
Habo Sporthall B |
Lör 22/11
10:00-11:00 |
Volleybompa
Habo Sporthall B |
Lör 29/11
10:00-11:00 |
Volleybompa
Habo Sporthall B |