Dela nyhet
Hemmaseger mot Örkelljunga
13 nov 2022 0 kommentarer

Habo Wolley tog under söndagskvällen emot Örkelljunga hemma i Habo Sporthall i en viktig batalj i kampen om GP-platserna. Habo Wolley har varit omutbara i Habo Sporthall samtidigt som ÖVK spelat flest femsetsmatcher i hela ligan.
Båda lagen stod dessutom inför matchen på nio poäng, det var alltså bäddat för en rejäl holmgång. De som förberett sig för en lång och spännande match och planerat att flexa in lite senare på måndagen efter en sen kväll blev dock dragna vid näsan, Habokörde över Örkelljunga i tre raka set på under 1,5 timme inklusive pauser.
Det var gasen i botten direkt från Habo Wolley som drog ifrån gästerna omgående till en klar ledning i första set. När ledningen var stor nog kunde Habo byta ut Algot Danielsson och Matt Passalent till förmån för Gustav Hellström och Theodor Grahn, byten som inte hindrade Habos framfart utan man kunde enkelt kontrollera hem setet.
I andra set hängde Örkelljunga med till en början och var faktiskt i ledning vid ställning 4-5. Habo vände dock på steken och placerade sig i förarsätet från setets mitt och framåt. Trots chanser att rycka ifrån för hemmalagade hände dock skåningarna fast hack i häl och Habo kunde inte knipa mer än två poängs ledning.
Tack vare utmärkt sideoutspel lyckades Habo dock hålla sin tvåpoängsledning setet ut och det var rejält resoluta anfall från framförallt Andrew McWillian och Algot Danielsson som var nyckel till setsegern.
Efter den rutinmässiga tiominuterspausen finns alltid en oro att laget som ligger under hämtat energi inne i omklädningsrummet. Lyckligtvis för Habo verkade det snarare som att Örkelljunga åkt på en rejäl punktering då all luft verkade ha gått ur laget när Habo drog iväg till ledning 10-2. Firma Hellström/Grahn fick åter komma in och detta set tog de båda flera poäng och såg till att Habo kunde defilera hem setet med hela 25-13 och därmed matchen med 3-0.
Hela laget gör en gedigen insats idag och Axel Almfors som spelar libero i försvar tilldelas priset som matchens lirare. Ytterligare spelare som bör lyftas fram är Hugo Morency som hanterar sin för dagen nya roll som servemottagningslibero med bravur och Isak Joelsson som fördelar bollarna på ett strålande sätt och lyckas med den ena spektakulära passningen efter den andra och skapar fantastiska lägen för sina anfallare som får dunka in flera bollar mot nästan ickeexisterande block.
Firandet av segern och att man genom den gått upp på tredje plats i elitserien får dock inte hålla på alltför länge då laget har en mycket viktig träningsvecka framför sig. Redan nästa helg får Habo återigen skånskt besök i Sporthallen, då är det fjärdeplacerade Lunds VK som står på andra sidan nätet och det krävs en minst lika bra insats som idag för att avgå med segern.
Habo Wolley 3 - 0 Örkelljunga (25-19, 25-23, 25-13)
Bästa poängplockare i Habo
-Matthew Passalent, 12p
-Andrew McWilliam, 11p
-Algot Danielsson, 9p
Text: Arvid Haag
Kommentarer