Dela nyhet
Habo kopplar greppet i semifinalserien mot Sollentuna
2 apr, 20:37 0 kommentarer

Habo Wolley inledde semifinalserien på bästa möjliga sätt genom att besegra Sollentuna VK med 3-0 i set. Under söndagseftermiddagen bjöds den 358-hövdade publiken i Habo Sporthall på vad som stundvis var en uppvisning, och stundvis en spännande och välspelad volleybollmatch.
Medan Habo lyckades vinna kvartsfinalserien mot Floby i tre raka set behövde Sollentuna fyra matcher för att städa av sin motståndare Falkenberg. Det var förvisso en stor bedrift och av många sannolikt betraktat som en överraskning, då Falkenberg slutade tvåa i grundserien och Sollentuna återfanns först på sjunde plats. Men det är ett något reinkarnerat Sollentuna som kommit till spel detta slutspel då Peter Blomgren blivit kvitt den skada han dragits med under stora delar av säsongen och den f.d Habo-spelaren Jakob Molin återvänt till spel efter höstens hemska gymolycka (https://
Första set var precis så jämnt och spännande som en semifinal ska vara. Habo ledde allt som oftast med en eller ett par poäng men Sollentuna släppte inte iväg hemmalaget som i första set anfördes av Algot Danielsson som tog hela sju poäng. Habo skaffade fram tre setbollar vid ledning 24-21 och på den andra kunde Carl Larsson säkra setvinsten till Habo genom ett vältajmat centeranfall.
Andra set är även det jämt fram till Haboledning 12-11. Då tar Matt Passalent ett anfallspoäng och går sedan själv ner för att serva, någon han gör fram till ledning 16-11 innan Sollentuna lyckas knipa ett poäng. Därefter gör Algot Danielsson en lika härlig serveserie fram till ledning 21-12 och Habo kan defilera hem setet till vinst 25-15 och därmed gå till långa setpausen med 2-0 i set.
Till set nummer tre verkar det som att Sollentuna knutit om skorna och snackat ihop sig ordentligt då det är ett helt annat lag som kommer ut och verkligen visar att matchen är långt ifrån över. Lyckligtvis har även Habo ytterligare en växel att lägga i och efter det att båda lagen spelat fantastiskt side out-spel fram till 14-14 lyckas Bradley Stewart göra två serveess i sin serveserie och genom det ta fram Habo till ledning 17-14. När sedan Matt Passalent sträcker sig högt över antenntoppen för att peta in en boll till 21-17 känns matchen nästan avgjord. Eventuellt är det då de berömda nerverna som gör sig påminda då Habo bl.a gör två anfallsmiss och hastigt och lustigt har Sollentuna krupit upp till 21-22. Habo lyckas ändå vara först till setboll vid ledning 24-22, den första setbollen räddas av bortalagets Peter Blomgren men när Habos servemottagning sitter på läppen tar Isak Joelsson chansen och gör ett passaröverlägg till 25-23 vilket innebär tredje set och därmed också matchen till Habo.
Det är till stora delar högkvalitativ volleyboll vi bjuds på idag i Habo Sporthall men det som fäller avgörandet är Habos stabilitet. Bara en gång under hela matchen förlorar Habo tre bollar i rad, annars lyckas man alltid studsa tillbaka direkt när man förlorat en boll i Sollentunas serve vilket tyder på bra mental styrka. Att psyket är på topp kanske inte är så konstigt, då Habo faktiskt vunnit de senaste åtta matcherna med 3-0 och därmed nästintill osannolika 24 raka set.
Ifall setstreaken fortsätter när semifinalserien vänder till Sollentuna återstår att se. På onsdag 19:00 är det dags i Arena Satelliten. Sedan väntar en, oavsett utgång av match nummer två, oerhört viktig tredje semifinal i Habo Sporthall på påskafton kl 16:00. Ett utmärkt tillfälle att införa en ny aktivitet i påskfirandet!
Habo 3 - 0 Sollentuna
(25-22, 25-15, 25-23)
Poänggörare i Habo:
Matthew Passalent, 18p
Algot Danielsson, 11p (MVP)
Bradley Stewart, 10p
Andrew Mcwilliam, 9p
Carl Larsson, 6p
Isak Joelsson, 3p
Kommentarer